PLUS

Baner

Ile wydajemy na jedzenie?

Ile wydajemy na jedzenie?

Fotoreporter Peter Menzel i jego żona pisarka Faith D’Aluision przejechali cały świat, aby dowiedzieć się jak przeciętna rodzina żywi się i ile wydaje tygodniowo na żywność. Z tych podróży powstał album „Hungry Planet: What the World Eats”.

Seria zdjęć Petera Menzela przedstawia tygodniowe zakupy spożywcze, które robią rodziny na całym świecie.

W 2000 roku rozpoczęli ten swój projekt, który miał zilustrować zwyczaje żywieniowe 30 rodzin w 24 krajach. Poprosili każdą z rodzin o jednorazowy zakup – na koszt autora – typowego tygodniowego zasobu jedzenia. Następnie fotografowali dane rodziny na tle tych zakupów. Czasami były to worki z ziarnem i ziemniakami czy banany, innym razem przetworzone jedzenie, napoje gazowane czy pizza.

Peter Menzel ze swoją żoną Faith D'Aluision

Niektóre fakty (zużycie papierosów, alkoholu czy problem otyłości) i koszty jedzenia zmuszają do głębszych przemyśleń.

Zdjęcia te same w sobie są niezwykłe, a pytania, które same się narzucają przy ich oglądaniu sprawiają, że projekt Petera Menzela jest bardzo ważny.

Na zdjęciach wyraźnie widać nie tylko kulturowe, ale i ekonomiczne różnice między poszczególnymi częściami świata. Skrajnie różne są także ilości spożywanego pokarmu.

W ramach całego cyklu obserwujemy ludzkość balansującą pomiędzy ubóstwem a fast-foodem. Na jego zdjęciach widzimy matkę z pięciorgiem dzieci, która wydaje tygodniowo na jedzenie niewiele ponad $1, a jednocześnie istnieją czteroosobowe rodziny wydające $300-$400. To sprawia, że zaczynamy widzieć jedzenie w zupełnie nowym świetle.

Mieszkający w Napa w Kalifornii Menzel i D’Aluisio (ona była także prezenterką wiadomości telewizyjnych) nie są nowicjuszami w dokumentowaniu kosztów żywieniowych ludzi z różnych stron świata. Pisali o nich w takich książkach jak "What I Eat: Around the World in 80 Diets" (Co jemy: w 80 diet dookoła świata) i "Man Eating Bugs: The Art and Science of Eating Insects" (Ludzie jedzą robaki: sztuka jedzenia insektów).

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają tygodniowe zapasy jedzenia w różnych częściach świata? Ile produktów potrzebuje przeciętny Niemiec, a ile Włoch? Co jest głównym pożywieniem Hindusów, a co Japończyków? Kto i ile wydaje na jedzenie w ciągu tygodnia? 

Rodzina Melander z Bargteheide w Niemczech
Ulubione dania to pieczone ziemniaki z cebulą, bekon, śledzie, smażony makaron z jajami i serem, pizza, budyń waniliowy. Tygodniowy wydatek na jedzenie dla tej 4-osobowej rodziny to $500.07.

Rodzina Melander z Bargteheide w Niemczech

Rodzina Kutten-Kass z Erpeldange w Luksemburgu
Ta 4-osobowa rodzina z psem i kurą wydaje tygodniowo $465.84 na jedzenie.

Rodzina Kutten-Kass z Erpeldange w Luksemburgu

Rodzina Le Moine z Paryża we Francji.
Ulubionymi produktami są warzywa, makarony, sushi. Spożywają duże ilości wody i soków. Koszt wyżywienia na tydzień dla 4 osób to $419.95.

Rodzina Le Moine z Paryża we Francji. 

Rodzina Brown z Riverview w Australii
Ich zakupy to przede wszystkim mięso, trochę warzyw, owoców, sporo płatków do mleka i tostowego chleba. Można także zauważyć Coca-colę light i duże butelki mleka. Do tego kilka ogromnych baniaków z wodą. Praktycznie żadnych słodyczy. Rodzina liczy siedem osób, a wydaje przeciętnie $376 tygodniowo.

Rodzina Brown z Riverview w Australii

Rodzina Melansons z Nunavut w Kanadzie
W tygodniowym jadłospisie widać sporo mięsa, troche ryb, warzyw, owoców. Zauważa się też pizzę oraz coca-colę. 5-osobowa rodzina wydaje tygodniowo $350.13 na żywność.

Rodzina Melansons z Nunavut w Kanadzie

Rodzina Revis z Północnej Karoliny w USA
W tej rodzinie widać, że króluje tu wysoko przetworzone jedzenie. Na stole jest trochę coca-coli, chipsy, zestawy z McDonald'sa i Burger Kinga. Są też 2 pizze, sporo mleka i mięsa. Praktycznie wcale nie ma za to owoców i warzyw. Takie zapasy wyceniono na $341.98 dla czteroosobowej rodziny.

Rodzina Revis z Północnej Karoliny w USA

Rodzina Ukita z Kodaira City w Japonii
Ulubione potrawy to sashimi, owoce, ciasta, chipsy. 4-osobowa rodzina wydaje $317.25 tygodniowo na jedzenie.

Rodzina Ukita z Kodaira City w Japonii

Rodzina Molloy z Brisbane na wschodnim wybrzeżu Australii
4-osobowa rodzina spożywa dużo owoców i warzyw, serów. Uwielbiają czekoladę. Tygodniowo wydają $303.75 na żywność.

Rodzina Molloy z Brisbane na wschodnim wybrzeżu Australii

Rodzina Madsen z Cap Hope na Grenlandii
W diecie przeważa mięso, brak warzyw i owoców. Ta 5-osobowa rodzina wydaje tygodniowo $277.12 na jedzenie.

Rodzina Madsen z Cap Hope na Grenlandii

Rodzina Manzo z Palermo we Włoszech
Ta 5-osobowa rodzina wydaje $260.11 tygodniowo na wyżywienie.

Rodzina Manzo z Palermo we Włoszech

Rodzina Baintonów z Cllingbourne Ducis w Wielkiej Brytanii
Słodkości królują u Brytyjczyków. Batoniki, ciastka, żelki, chipsy - całkiem dużo jak na tydzień. W jadłospisie pojawia się też karma dla psa, trochę owoców, gotowe sosy w butelkach. Widać, że w tym kraju kupuje się też dużo mleka i gotowe produkty jak pizza czy inne dania do odgrzania. Wartość zakupów - $253.15 dla czterech osób i psa.

Rodzina Baintonów z Cllingbourne Ducis w Wielkiej Brytanii

Rodzina Fernandez z San Antonio w Teksasie, USA
 Koszt wyżywienia 5-osobowej rodziny to $242.48 tygodniowo.

Rodzina Fernandez z San Antonio w Teksasie, USA 

Rodzina Al Haggan z Kuwejtu
Rodzinne danie to kurczak biryani z ryżem basmati. Tygodniowy koszt wyżywienia 8-osobowej rodziny to $221.45.

Rodzina Al Haggan z Kuwejtu

Rodzina Casales z Cuernavaca w Meksyku
Meksyk chciałby chyba być drugą ojczyzną coca-coli. Widać aż 12 butelek, ale do tego jest też sporo wody butelkowanej. Rzuca się w oczy stos owoców i warzyw, ale nie widać mięsa. Dla pięcioosobowej rodziny wydaje się tu $189.09.

Rodzina Casales z Cuernavaca w Meksyku

Rodzina Dudo z Sarajewa
Ich zakupy to przede wszystkim mięso, dużo warzyw i owoców, jaj i chleba. Spożywają dość sporo słodyczy. 5-osobowa rodzina wydaje tygodniowo $167.43 na wyżywienie.

Rodzina Dudo z Sarajewa

Rodzina Caveb'ów z Kalifornii w USA
Ulubione jedzenie to gulasz wołowy, jogurt jagodowy, lody z owocami i śmietaną, chowder z mięczaków. Koszt wyżywienia 4-osobowej rodziny to $159.18 tygodniowo.

Rodzina Caveb'ów z Kalifornii w USA

Rodzina Dong z Beijing w Chinach
Ulubione danie to wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym. Czteroosobowa rodzina wydaje $155.06 tygodniowo na żywność.

Rodzina Dong z Beijing w Chinach

Rodzina Sobczyńskich z Konstancin-Jeziorna w Polsce
Pod względem zdrowego żywienia, Polska wypada całkiem dobrze. Na stole leży dużo warzyw, jest też sporo pieczywa i nabiału. Na pierwszym planie widać jednak też batoniki i drobne słodkie przekąski. Nie zapomniano też o zwierzakach, bo możecie bez trudu zauważyć karmę dla psa i kota. W sumie polska rodzina wydała $151.27 na pięć osób i psa. 

Rodzina Sobczyńskich z Konstancin-Jeziorna w Polsce

Rodzina Çelik z Istanbułu w Turcji
Ta 6-osobowa rodzina wydaje $145.88 tygodniowo na jedzenie.

Rodzina Çelik z Istanbułu w Turcji

Rodzina Finken z Quebec w Kanadzie
Ta 4-osobowa rodzina wydaje $141.43 tygodniowo na jedzenie.

Rodzina Finken z Quebec w Kanadzie

Rodzina Mendoza z Todos Santos Cuchumatán w Gwatemalii
Wyraźnie widać ogromną ilość warzyw i ziaren. 7-osobowa rodzina wydaje $75.70 na żywność na tydzień.

Rodzina Mendoza z Todos Santos Cuchumatán w Gwatemalii

Rodzina Ahmed z Kairu w Egipcie
Tu w menu przede wszystkim królują warzywa, mięso, przyprawy i zioła. Ulubionymi produktami są okra i baranina. Zakupy na dwanaście osób są warte $68.53.

Rodzina Ahmed z Kairu w Egipcie

Rodzina Costa z Havany na Kubie
Ta 4-osobowa rodzina wydaje $56.76 tygodniowo na wyżywienie.

Rodzina Costa z Havany na Kubie

Rodzina Batsuuri z Ulaanbaatar'u z Mongolii
Rodzinne danie to kluski z baraniną. Tygodniowy koszt wyżywienia 4-osobowej rodziny to $40.02.

Rodzina Batsuuri z Ulaanbaatar'u z Mongolii

Rodzina Patkar z Ujjainu w Indiach
Koszt wyżywienia 4-osobowej rodziny to $39.27 tygodniowo.

Rodzina Patkar z Ujjainu w Indiach

Rodzina Ayme z Tingo w Ekwadorze
W tygodniowym jadłospisie przeważają warzywa oraz różne ziarna. 9-osobowa rodzina wydaje $31.55 tygodniowo na jedzenie.

Rodzina Ayme z Tingo w Ekwadorze

Rodzina Namgay z wioski Shingkhey w Butanie (Azja Południowa)
Ulubionymi produktami są grzyby, ser i wieprzowina. 13-osobowa rodzina wydaje tygodniowo $5.03 na żywność.

Rodzina Namgay z wioski Shingkhey w Butanie (Azja Południowa)

Rodzina Aboubakar z obozu Breidjing w Czadzie (Sudan)
Rodzina liczy sześć osób, a wśród zapasów zaledwie trzy worki różnych ziaren, m.in. ryż i kukurydza. Ulubiona potrawa to zupa ze świeżym mięsem owcy. Na tydzień w przeciętnym domu wydaje się... $1.23. Smutne, niespełna dwa dolary...

Rodzina Aboubakar z obozu Breidjing w Czadzie (Sudan)

 

 

Kategoria: Ciekawostki

Data publikacji: 2015-11-30

Baner
Baner
Ogłoszenia/classifieds
Ogłoszenia Zobacz ogłoszenia >>
Baner
Baner
Baner
Plus Festiwal

Podoba Ci się nasza strona?
Polub nasz profil na Facebooku.